• فریبا قاسمی، مشاور روانشناس فارسی زبان در هلند

اسکیزوفرنیا Schizophrenia


برای اولین بار روانشناسی به نام یوگین بلولر در سال ۱۹۱۱ واژه اسکیزوفرنیا را -به معنی تجزیه و انفکاک مغز- به کار برد. اسکیزوفرنیا بیماری مزمن روانی است که با اختلال در فکر، عواطف، خلق و رفتار مشخص می شود و علایم آن در هر سنی اما بیشتر در نوجوانی و اوایل بزرگسالی نشان داده میشود. (ابتلا قبل از ۱۰ سالگی و بعد از ۶۰ سالگی بسیار نادر

است) بروز این اختلال در هر دو جنس و در هر طبقه اجتماعی و فرهنگی امکان پذیر است.

علایم علایم اسکیزوفرنیا میتواند در ابعاد جسمی، روانی و رفتاری بروز کند و مدل فکری و رفتاری همچنین عواطف و احساسات بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. اسکیزوفرنیا دارای علایم مثبت و منفی است. علایم مثبت به نشانه هایی گفته می شود که در افراد عادی وجود ندارد مانند توهم و هذیان. علایم منفی به ان دسته نشانه هایی گفته میشود که در افراد عادی دیده میشود اما فرد مبتلا فاقد انها است مانند تکلم سازمان یافته و قابل فهم.

از مهمترین علایم این بیماری میتوان به نشانه های زیر اشاره کرد

توهم و اختلال در حواس پنجگانه. توهم یعنی فرد توانایی خود را برای درک و پردازش صحیح اطلاعاتی که از طریق حواس پنجگانه کسب میکند از دست بدهد. در این حالت فرد ممکن است چیزهایی ببیند، بشنود، ببوید و لمس کند که وجود خارجی ندارد. هذیان هذیان باورها و افکار عجیبی است که با هنجارها و باورهای غالب جامعه فرد ناسازگار است. برای مثال فرد بیمار باور دارد کسانی در پی کشتن او هستند و یا نیروی ماوراطبیعی دارد. رفتار این بیماران رفتارهای غیر قابل پیش بینی دارند. همچنین در انها رفتارهایی مانند گوشه گیری، صحبت کردن با خود، تکرار حرکت های بی معنی دیده میشود. عواطف عواطف و احساسات این بیماران متناسب و هماهنگ با شرایط و موقعیت آنها نیست. برای مثال ممکن است در مراسم ختم مادرش شادی کند و بخندد و یا در مواردی که باید شاد باشد سرد و بی عاطفه رفتار کند.

مبتلایان به اسکیزوفرنیای شدید با دنیای واقعی قطع رابطه میکنند و در دنیای درونی خود زندگی میکنند. این امر موجب قطع ارتباط با اطرافیان دور و نزدیک و عدم توانایی در انجام فعالیت های اجتماعی، تحصیلی و شغلی در انها می شود. از دیگر علایم اسکیزوفرنیا میتوان تکلم نامربوط و نامفهوم و بی انگیزگی را نام برد. اسکیزوفرنیا یک بیماری ساده نیست و تاکنون ۹ گونه از ان تشخیص داده شده است که از بین انها میتوان به نوع پارانویید و کاتاتوتیک اشاره کرد.

علت تاکنون علت اصلی ایجاد اسکیزوفرنیا مشخص نشده است. با اینحال به نظر میرسد علایم اسکیزوفرنیا به دلیل اختلال در ساختار و کارکرد مغز باشد. تحقیقات نشان داده اند عوامل ژنتیکی ( کروموزم۶) نقش به سزایی در ایجاد اسکیزوفرنیا دارد. همچینن فرض می شود که عوامل محیطی مانند مادران اسکیزوفرنی ساز، فصل تولد، ضربه های حین زایمان، عفونت مغزی همچنین وضعیت اقتصادی و روانی-اجتماعی میتواند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

تشخیص و درمان این بیماری را نمیتوان تنها از طریق تصویربرداری از مغز و یا آزمایش خون تشخیص قطعی داد. این نوع آزمایشات توسط دکتر انجام میشود تا احتمال وجود سایر اختلالات و بیماری ها مثل تومور مغزی بررسی شود. متخصص برای تشخیص نیاز به مشاهدات بالینی دارد. درمانگر برای درمان ممکن است از مجموعه ای از راهکارهای زیر استفاده کند: دارو درمانی ، الکتروشوک و درمان روانی_اجتماعی (تغییر محیط برای ارتقای کیفیت زندگی و کاهش عود از طریق اموزش مهارت های زندگی، رفتار درمانی، شناخت درمانی، گروه درمانی و خانواده درمانی). خانواده نقش به سزایی در بهبود بیمار و کاهش میزان عود دارد. تحقیقات پنج ساله وزرات رفاه و بهداشت درهلند نشان داد بیمارانی که در کنار سایردرمانها از حمایت های خانواده .

*(Lenior & Linszen, 2001) برخوردار هستند چند ماه زودتر از سایر بیماران ترخیص می شوند

توجه داشته باشید که این مقاله به صورت اجمالی اطلاعاتی عمومی درباره اسکیزوفرنیا به علاقه مندان به این موضوع ارائه میدهد و برای تشخیص و درمان این بیماری مراجعه به

متخصص ضروری است.

فریبا قاسمی، مشاور روانشناس، هلند

contact: 📞0031 616511936 📧 F.ghasemy@outlook.com www.FaribaGhasemy.com Instagram: bit.ly/InstagramFaribaGhasemy Facebook: fb.me/FaribaGhasemy

برای اطلاعات بیشتر کتاب زیر را مطالعه بفرمایید Groves, Aaron. Understanding Schizophrenia: a Handbook for People Diagnosed with Schizophrenia. Queensland Health, 2007.

*Lenior, M. E., Dingemans, P. M., Linszen, D. H., De Haan, L., & Schene, A. H. (2001). Social functioning and the course of early-onset schizophrenia: five-year follow-up of a psychosocial intervention. The British journal of psychiatry, 179(1), 53-58.


2 views

© 2017 by Fariba Ghasemy, MSc-Psychology created by Wix.com