• فریبا قاسمی، مشاور روانشناس فارسی زبان در هلند

خودگویی مثبت و منفی


شاید شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که با خودتان سرجنگ دارید. افرادی که با خود سرجنگ دارند مرتب به خاطر اشتباهات کوچک و یا حتی به دلیل موفقیت دیگران خود را سرزنش می کنند. و با مرور جملات منفی مثل "من خیلی بی عرضه ام" ، "خیلی احمقم که فریبش را خوردم"و ... شخصیت خود را تخریب می کنند. غافل از اینکه این افکار و خودگویی های منفی عزت نفس، توانمندی و انگیزه فرد را از بین میبرد و موجب آسیب شدید روانی، عاطفی و شناختی می شود.

با وجود این عوارض منفی برخی همچنان به چند دلیل اشتباه به خودگویی های منفی ادامه میدهند. دلایل این افراد چیست و چرا این دلایل اشتباه هست؟

"من یک اشتباه احمقانه کردم و این را به خودم میگویم چون با خودم صادق ام". بله، شما همیشه باید با خود صادق باشید و به اشتباه خود فکر کنید، نقاط ضعف خود را بررسی کنید و درصدد رفع آنها باشید. اما هرگز نباید خود را به خاطر اشتباهی که انجام دادید تحقیر کنید. احساس حقارت از شما فردی خشن و ناتوان می سازد که از خودش بیزار است.

"این چیزی هست که من هستم، من یک احمقم و بیان خودگویی های مثبت برای من خنده دار است چون از خود واقعی من فاصله دارد". به این افراد باید گفت که کار اشتباهی که انجام دادید نشان دهنده شخصیت و توانایی شما نیست. همه انسانهای موفق اشتباه می کنند. بیان جملات مثبت و یادآوری توانایی هایتان برای شما خنده دار است چون تا به حال این کار را انجام نداده اید. تمرین به شما کمک می کند تا بدانید خودگویی مثبت نه تنها خنده دار و غیر واقعی نیست بلکه لازم و کارآمد است و به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس و انرژی بیشتری داشته باشید.

و در نهایت گروهی خود را تحقیر می کنند چون معتقدند "من کار اشتباهی کردم و مستحق تنبیه ام". هنگامی که دوستی به شما میگوید من فلان اشتباه را کردم و خیلی ناراحتم شما چه چیزی به او میگویید؟ قطعا شما دلداری اش می دهید و میگویید پیش میاید، ناراحت نباش، با پشتکار درستش میکنی، امیدوارم مشکل حل شود و.... هرگز به او نمی گویید تو یک احمقی، ای بی عرضه و... .حال اگر خودمان آن اشتباه را انجام دهیم چه؟ ایا خود را دلداری میدهیم؟ ایا به خود امید میدهیم؟ نه! ما خود را با جملات ناامیدکننده و منفی تخریب می کنیم. ما به دوستانمان دلداری می دهیم اما در موارد مشابه هرگز با خودمان دوستانه رفتار نمی کنیم! شاید وقتش رسیده که با خودمان هم دوست شویم. اگر خطایی مرتکب شدیم خود را ببخشیم و برای جبران به خود شانس دوباره بدهیم. خودگویی مثبت شاید در ظاهر بی اثر باشد اما به شما کمک میکند تا آرامش خود را حفظ کنید، جوانب را با دید بهتری بررسی کنید، انگیزه برای جبران مشکل بدست بیاورید و عزت نفس بیشتری پیدا کنید.

کلام اخر: با خودتان دوست باشید!

فریبا قاسمی، مشاور روانشناس

مشاوره روانشناسی انلاین هلند/اروپا

Call: 0031 616511936 🌐www.FaribaGhasemy.com 📧 F.ghasemy@outlook.com Facebook: fb.me/FaribaGhasemy


2 views

© 2017 by Fariba Ghasemy, MSc-Psychology created by Wix.com